Vaata altpoolt videost, kuidas põllu- ja metsamehed Laitse rallipargi radadel kümneid uusi mudeleid katsetavad.
Muda, vihm ja tuul muutsid proovisõidu tingimused maksimaalselt realistlikuks: just selliseks, millistes põllumees oma autoga enamasti sõidab.
Suured kastikad – päeva magnetid
Ford Ranger Wildtraki, Raptori ja Dodge RAMi juures ei tahtnud sõitasoovijate järjekorrad kuidagi lühemaks muutuda.
„Olen Wildtraki ka nädalavahetuseks proovida võtnud,“ ütleb Tõnu kapsta SEB-st. „Maanteel on väga hea ja maastikul ka. Sellega sõidad kuhu vaja ega tee autole liiga.“
„RAM ei ole üldse nagu tavaline kastikas, vaid hoopis pehme ja mõnus,“ ütleb põllumees Heino. „Igapäevaselt sõidan ma Cherokeega, et saaks üle kahe tonni käru taha võtta. Võid ju ilusa džiibi osta, aga osad neist on nii ninnu-nännu, et ei jaksa midagi eriti vedada. RAM oleks ses mõttes hea.“
„Mulle meeldis,“ ülteb Raptori rooli tagant välja astuv Hans-Kristjan. „Tundub kõrgem kui teised, saad mägedest üles-alla sõita ja põhi ei käi vastu maad. Asfaldil tundus ka vähe erksam. Olen ametilt ehitaja, aga kuna elan ja tegutsen maal, siis on vaja kõrget ja neliveolist autot, millele saab suht suure käru järgi panna.“
Hans-Kristjan käis sõitmas ka Volkswagen Amarokiga: „Mugav ja vaikne nagu sõiduauto, eriti asfaldil. Aga Raptor tundus kõrgem.“
Mudarada meelitab mülkasse
Teedeehitaja ja –hooldaja Leho proovis Audi elektriautot etron ja Q7-t. „Väga huvitav kogemus, täiesti teistmoodi auto,“ nendib ta. „Väga vaikne, aga ülihea minekuga. Kruusatee lühikesel sirgel jupil sai kiiresti üle sisse 70 kilomeetri tunnis. Q7 üllatas ka meeldivalt, tal keeravad tagarattad ka. Kui kruusal vähe libisema läks, siis oli tunda, et tagarattad keerasid kaasa, ei libisenud lihtsalt jõuga.“
Leho muigab, kui meenutab, kuidas üks „länkar“ offroad-rajal teda lausa taga ajama kippus: „Nagu rallil juba! Aga sirge peal sai Q7 eest ära.“
Põllumees Taavi on metsas offroadi harrastanud vana Land Cruiseriga ja sellega võrreldes tundub uus Land Cruiser väga mugav ja praktiline. Aga uuega ilmselt sellisesse mülkasse ikka ei roniks, kuhu vanaga julgeb minna: „Kui puhtalt offroad-rajast rääkida, siis Hilux ronis ehk isegi paremini.“
„Proovisin Audi A3, Raptorit, Tiguani ja T-Roci,“ räägib Andres. „Tiguan on varem ka silma jäänud, aga T-Roc tundub veidi väike mu vajaduste jaoks. Praegu sõidan Foresteriga, see on suuruselt enamvähem Tiguaniga võrreldav. A3 tundus ka väga hea, hoidis hästi tee peal. Kuid ikkagi väike, kui ma üksi sõidaksin, siis oleks ideaalne. Pere, lastekärud ja muu vajavad suuremat masinat. Neliveolist sõidukit mul otseselt vaja ei ole, aga siis ei pea iga kord muretsema, et kas või linnaski kuskile lumme kinni jääd. Tiguani kuju, parameetrid ja hinnaklass tunduvad mõistlikud.“
Elektriautod avaldavad muljet
„Mulle meeldis Renault Captur hübriid,“ ütleb Mihkel. „Kuidagi elus, hästi konrollitav, vaikne ja minekut on tal ka, hakkad aru saama, miks kogu maailm pistikhübriid peale üle tahab minna. Aga mul on kolm väikest last ja neid ma sinna ei mahutaks. Sõitsin ka Koleosega. Mul endal on Peugeot 5008, meenutas seda. Praktiline, aga erilisi emotsioone ei paku. Q7-ga sõitsin ja Defenderiga, Kui Soomaal elaksin, siis liiguksin Defenderiga küll. Hinnaklassilt on ta Q7-ga sama, kuid maanteel igapäevaselt kasutamiseks ei sobi, selle raha eest saad paremaid elamusi. Kõige raskemal maastikurajal oli aga Defenderiga küll tunne, nagu istuksid elutoas ja sõidaksid sellega läbi muda.“
„RAV4 avaldas muljet, oli veel parem kui eeldasin,“ sõnab Aare. „Hübriid on vaikne, hea kiirenduse ja täpse juhtimisega ka kruusateel. Proovisin Dacia Dusterit ka – üllatavalt hea. Tundus krapsakas ja ronis väga hästi.“
„Proovisin uut Volkswagen Crafterit ja mulle meeldis,“ ütleb Eero. „ma pole kaubikuspetsialist, aga neile omast kõminat oli vähe kuulda ja töömasinaks olek ssee kindlasti üks valik.“
Talupidaja Õie on tulnud autosid proovima Ida-Virumaalt, sest peagi ootab ees autovahetus. „Eks ikka mõned autod jäid rohkem silma kui teised,“ jagab ta muljeid. „Üks auto üllatas – Captur. T-Roc oli ka tore, aga elektrilisel on minek parem. Toyota hübriid RAV4 oli ka hea.“
Ka ehitaja Raivol pn plaan hakata peagi autot vahetama. „Eile lugesin profi ajakirjast, et selline üritus, ja tulime kogu perega,“ ütleb ta. „Peaaegu kõigiga sai siin sõidetud, pere oli ka rahul. Silma jäi mulle Tiguan. Touareg on natuke liiga suur, mulle ei ole igapäevasõitudel perega nii tähtis, et auto suur oleks. Hinnavahe paneb ka päris palju paika.“
Makita telgis juttu jätkus
Makita oli väljas mitmete eeskätt elektriliste tööriistadega, mida huvilised kohapeal ka proovida said. Akudel töötavad kettsaed avaldasid muljet jõudlusega, mida elektril töötavatel riistadel harva näeb. Ent kui said ikka ise erineva võimsusega saage proovida, et prussist jupp maha saagida, on paremat testimisvõimalust raske tahta.
Majanduses on seis mõõdukalt optimistlik
SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori ettekanne käsitles koroonakriisi mõjusid majandusele ja eeskätt põllumajandusele. Selgub, et kevadisest esimest lainest väljus Eesti ühe kõige vähem pihta saanud Euroopa riigina: meist vähem langes SKP II kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes vaid Soomes, Leedus ja Iirimaal.
Majandusharude võrdluses on globaalselt suurimad kaotajad majutus ja toitlustus, milles ulatub lisandväärtuse vähenemine II kvartalis aastatagusega võrreldes -57 protsendini. Põllumajanduses on see -21 protsenti, ent näitaja kasvas näiteks ehituses ja infotehnoloogia vallas. Jaekaubandus elas aprillis üle suure kukkumise, kuid on kiiresti taastunud.
Eestil on seni suures plaanis läinud väga hästi. Kui vaadata ostujõuga kohandatud SKPd, siis oleme me praegu samal tasemel, kui oli Soome aastal 2005.
Kokkuvõtteks nendib Nestor, et tänavu piirdub Eesti majanduslangus vähem kui 5%ga, järgmiseks aastaks ootame juba 4% kasvu.