Messil Agritechnica 2023 tutvustasid CLAAS, AgXeed ja thermalDRONES ühisprojekti, mis ühendab looduskaitse autonoomse niitmisega. Kuid autonoomseid traktoreid ja põllumajandusroboteid ehk AgBot’e on ehk võimalik kasutada ka koristusahela muudes valdkondades.
Olemasolev tehnoloogia vajab edasiarendamist koostöös sõidukite ja tööseadmete tootjatega, et võimaldada suuri töölaiusi.
Söödakoristus on paljudes farmides üks töömahukamaid etappe, eriti on seda suure saagikusega varane koristus. Enne niitmist ja selle ajal tuleb põllud üle käia või skannida, et leida metsloomad – ning seda samaaegselt niitmise, kaarutamise, vaalutamise ja koristamisega. Tulevikus suudavad autonoomsed traktorid või AgBot’id paljude farmerite ja töövõtjate töökoormust vähendada. Erilist väljakutset kujutavad endast kõrgekasvulised põllukultuurid, samuti töökvaliteedi pidev jälgimine ja hindamine. Koos partneritega nagu AgXeed ja thermalDRONES uurib ja katsetab CLAAS erinevaid kasutusvaldkondi, rajades aluse tulevasele arendustööle ja standardimisele.
Liidese küsimus: äärmiselt automatiseeritud ja autonoomne, loodust päästev niitmine drooni abiga
Termokaameratega droonid on nüüdseks laialt levinud, ohutu ja tõhus viis pesade ja metsloomade, eriti kitsetallede leidmiseks enne rohumaa või täissilo niitmist. Uurimiseks kasutatakse tavaliselt reaalajas pilti ja vaatlus katkestatakse, kui leitakse soojusallikas, et abilised saaksid looma ohutusse kohta toimetada või tema/pesa asukoha tähistada.
CLAAS, thermalDRONES ja AgXeed on juba oma teadmised ja oskused ühendanud ning välja töötanud ühise drooniliidese autonoomseks niitmiseks. Droonilennul saadud soojusallika andmed esmalt salvestatakse, seejärel töödeldakse neid tehisintellekti tarkvaraga ning edastatakse koos vastavate GPS-i põhiste asukohaandmetega protsessi planeerimise tööriistale. Tööriist kasutab andmeid teekonna planeerimiseks, võimaldades autonoomsel niidukil hoida kitsetalle või pesa ümber kindlaksmääratud (ja kohandatavat) ohutuspuhvrit. See ümbersuunamine on eriti kasulik põldudel, kus maapinnal pesitsevad linnud on kaitse all ning neid ei tohi mujale viia. Põllumehed saavad masina teekonda reaalajas jälgida oma nutitelefonis, tahvelarvutis või arvutis portaali AgXeed kaudu. Seega saab autonoomsete niidukikombinatsioonide kasutamine rahuldada nii suure tootlikkusega kui ka loodussõbraliku rohumaahalduse vajadusi. Lisaks saavad põllupidajad järgida aruandlusnõudeid, dokumenteerides enne niitmist rakendatud abinõud ja esitades neid tõendavad dokumendid.
Edaspidi saab seda tehnoloogiat kasutada mitte üksnes autonoomsetes põllurobotites, vaid ka autonoomsetes, juhita traktorites ning väga automatiseeritud juhiga traktorites ja koristusmasinates, mille roolisüsteem järgib eelplaneeritud marsruute. Lähiaastatel peaks sellest rakendusest saama klientide jaoks väärtuslik lahendus. Ohutusmeetmed tagavad, et metsloomade asukoha- ja pesitsusandmeid kogutakse ainult teadaolevate, eelnevalt määratletud põllupiiride raames. Põllupidajad saavad põllupiirid mugavalt üle kanda oma farmihaldussüsteemist. Kui aga neid andmeid pole saadaval, saab droonijuht põllupiirid oma ekraanil ise ära märkida.
Järgmine samm: suurte töölaiuste jälgimine ja juhtimine
2024. aasta pressinädalal tutvustasid CLAAS ja AgXeed veel ühe kasutusvõimalusena robotit AgBot 2.055 W4 koos väga võimsa kaarutiga VOLTO 1300 T. „Tänu ülesannete ja marsruudi planeeritavusele on seda võrdlemisi lihtne ette valmistada kaarutiga kasutamiseks ning kuna põllukultuur on niidetud, siis on nähtavus väga hea,“ selgitab Philipp Kamps, AgXeedi tootejuht. „Praegu on väljatöötamisel süsteemne lahendus, mis kasutab takistuste avastamiseks sensoreid, et üle 3-meetrised töölaiused oleksid ohutud. See sobib kasutamiseks rippes ja järelveetavate tööseadmetega.“ Magnus Rupp, CLAAS Saulgau projektijuht, lisab: „Klientide soov kompromissitu töökvaliteedi järele tähendab, et automatiseerida tuleb ka sellised parameetrid nagu sõidukiirus, rootori kiirus ja laotamise jälgimine. Selle saavutamiseks investeerime ka edasipidi arendustöösse ning teeme põllul katseid väga rasketes koristustingimustes.“
Samuti on käimas muud koristusahela automatiseeritud põllu- ja funktsiooniprotsessid, et vähendada juhi töökoormust ning mõned „nutika niitmise“ lahendused on juba turul.
Nutikas niitmine: automaatika erinevateks rakendusteks
Üks kasutusala näide on kolmikniidukiga niitmine. Nutikas juhtimispõhimõte võimaldab integreerida esiniiduki juhtseadised tagumise liblikkombinatsiooni süsteemiga ISOBUS või juhtida kogu niiduki kombinatsiooni traktori põlluotsa juhtimissüsteemi kaudu – olenevalt juhi eelistustest. Lisaks on mudelitel DISCO BUSINESS ainulaadsed mugavusfunktsioonid, nagu näiteks automaatne kiirendus BELT BOOST põlluserval lindiüksuste puhastamiseks, automaatne lindikiiruse vähendamine ühepoolseks tõstmiseks ja niiduseadmete automaatne tõstmine tagurpidikäigule üleminekul. Lisavarustusse kuuluv CLAASi automaatne nõlvadel töötamise reguleerimise funktsioon reguleerib lindikiirust ja survet pinnasele nõlvadel töötades, et tagada optimaalne vaalu moodustumine ja kamarakaitse ning vähendada libisemist.
Lisaks marsruudi planeerimisele ja automaatsele roolimisele CLAASi seadmega GPS PILOT CEMIS 1200, on veel üks niitmise näide sektsioonijuhtimise funktsioon Section Control, mis on saadaval kõigile nelja rootoriga kaarutitele LINER BUSINESS. See „digitaalne revolutsioon“ on juhi mugavuse aspektist enneolematult suur samm edasi. Kui keskmine põllupikkus on 250 m ja päevane saagikus 100 ha, oleks juht varem pidanud valdama kuni 600 põllupeenra asendit, mis hõlmasid tõstmist, langetamist või üksiku rootori tõstmist, mis nõudis suurt keskendumist. Nüüd toimub see töö elektrooniliselt, mis vähendab oluliselt juhi töökoormust.
Standardimine on tiimitöö
CLAAS teeb liideste edasiseks arendamiseks koostööd nii ühenduste kui ka partneritega, et suurendada traktori, AgBoti, tööseadme ja drooni kombinatsioonide automatiseeritust. Nende tulemused ja tähelepanelikud panevad aluse järgmisele sammule täielikult automatiseeritud, juhita masinakombinatsioonide suunas. Konsortsium 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY – on koostöös põllumajanduselektroonika fondiga AEG (Agricultural Industry Electronics Foundation) selles valdkonnas juba juhtima asunud ning plaanib jätkata ja kaasata ka teisi põllumajandusmasinate tootjaid.