Eile näitas Ponsse Jõgevamaal Saare vallas esmakordselt Eestis lõikepea H7 uhiuut versiooni.
Uus pea on võimsam ja suurema tootlikkusega, mõeldud Ponsse harvesteride suurematele mudelitele.
„H7 on Ponsse kõige levinum lõikepea,“ selgitab Ponsse edasimüüja Baltic Agro Machinery metsamasinate tootejuht Andres Meos. „Uue põlvkonna täiustatud peal on uus raam ja parem geomeetria. See hoiab puud kindlamini niiöelda süles. Ka söödukiirus on suurem. Aktiivsed söödurulli mootorid töötavad suurema läbimõõduga tüve puhul jõulisemalt ja peene tüvega kiiremini.“
Uus H7 paistab silma ka ökonoomsusega. „Kui varasemalt oleme H7-ga saavutanud kütusekulu 0,8 liitrit tihumeetri kohta, siis nüüd oleme saanud keskmise näidu 0,6 liitrit tihule,“ ütleb Meos. „Masina omanikule tähendab see konkreetset rahalist võitu.“
Meos toob uus raami juures ka välja, et hoolduse pool on paremini lahendatud ja silindrid paremini kaitstud: „Oksasodi ei lähe nii lihtsalt vahele ja noad saavad ilusti liikuda. Operaator ei pea iga väikse takistuse pärast kabiinist välja tulema.“
„See on tagasiside, mis me täna oleme saanud operaatorilt, kes siin teist päeva töötab,“ ütleb Meos. Jõgevamaal Saare vallas toimetas esimene Eestisse jõudnud uue põlvkonna H7 lõikepea, mis kannab seerianumbrit 21. See tähendab, enne seda on neid toodetud vaid 20 eksemplari. „Seeriatootmisse lähevad uued pea pärast teist kvartalit,“ sõnab Meos. „Kui meile täna Ponsse tehasest uued masinad tulevad, siis need on komplekteeritud veel vana peaga.“
Uus H7 lõikepea hakkab maksma mõnevõrra rohkem kui eelmine põlvkond. „Klient küsib esmalt, mis on tema kasu, mida ta uue ja kallima peaga võidab,“ räägib Meos. „Uue pea puhul saab kasu mõõta kiiruses ja rahas. Kindlasti kaasneb uute peade kasutuselevõtuga ka varuosade hea laoseis ja asjalik järeteenindus.“ Eelmise põlvkonna lõikepeast u 200 kg raskem H7 sobib suurematele Ponsse masinatele, Scorpion Kingile või Ergole.
Demopäeval H7-ga töötanud Ponsse Scorpion King sõidab kodumaiste, Võrul Lintexonis valmistatud lintidega. „Need on ühe meetri laiused ekskavaatori labadega kandvad lindid,“ selgitab Lintexoni tegevjuht Arli Lepp. „Ribid on peal, et ei oleks libe. Lindi sisekülgedele on keevitatud kandilised rauad, et lint haakuks täpselt rehvi mustriga. See tagab, et lint ei hakka rehvi peal ringi käima, kui lint natuke lõdvaks läinud ja muda või muud sodi vahele läheb.“
Lindi laba on sirge ning selle ühtlane tasapind tagab parema kandvuse pehmel pinnal. „Kumera profiiliga laba surub rohkem pinnast ja vajub läbi,“ ütleb Lepp. „Laba otsad on paindega, et masina pööramise ajal annaks paremini järgi ega sõidaks laba maa sisse. Terav sirge ots takistab pööramist, ka näiteks jäätunud rajast ei taha lint hästi välja tulla, kui sel ei ole otsad painutatud.“
Uue H7 eelised
· Parem jõudlus lumerohketes tingimustes
· Suurem tootlikkus väiksema läbimõõduga puudega töötamisel
· Hästi kaitstud voolikud
· Täiustatud söödurull tagab suuremate puude tõhusama käitlemise
· Suure läbimõõduga puude käsitsemine on lihtsam ja ökonoomsem
Ponsse