Menu



Põhuäkkega nugarulläke Horsch Cultro 5 TC: keeristorm – ja väga kiire

07.03.2025   

Põhuäkkega nugarulläke Horsch Cultro 5 TC: keeristorm – ja väga kiire

Võimas purustamine ja ümberjaotamine: kas nugaäke Cultro TC koos kolmerealise põhuäkkega on mõistlik lahendus kõrrepõldude hoolduseks?

Kui ühelt poolt põlluharimise kulud üldiselt kasvavad, siis teisalt tekitavad ka säärased nõuded, nagu vett säästev kõrrepõllu harimine, mõnele majandile probleeme. Mõnes piirkonnas on lisaeesmärgiks mulla minimaalne liigutamine suvel.

Horschi Cultro TC võib olla kõigi nende teemade jaoks sobiv pusletükk. Sõidukiirusel kuni 20 km/h või rohkem on piisav jõudlus garanteeritud. Proovitud masinaga (töölaius 5 m) saime probleemideta saavutada 8 kuni 10 ha tunnis. Samal ajal oli (selgelt liiga võimsa) Fendt Vario 939 kütusekulu tasasel maal 3–4 l hektari kohta.

Koos kolmerealise põhuäkkega kasutasime Cultro TC-d peamiselt rapsi- ja nisutüüs (pildil).

Kuid Cultro töölaius ei lõpe 5 meetriga: Horsch ehitab 3–9 meetri laiuseid nugarull­äkkeid, poolrippes versioonid küünivad isegi kuni 18 meetrini. Neid pakutakse lihtsa nugarullina või kombineerituna kas põhuäkkega (nagu meie katses) või mitmesuguste pakkeritega. Saadaval on vedru-, rõngas- ja U-profiiliga pakkerid.

Teoreetiliselt on mõeldav lisatööriistade ümberehitamine või demonteerimine. Praktikas nõuab see aga mitu tundi kruvimist, mistõttu me ei pea seda otstarbekaks. Teoreetiliselt võiks näiteks Cultrot, mida me traktori taga kasutasime, pärast põhuäkke eemaldamist kasutada ka ees — kuid mitte maanteel, kuna nähtavus on puudulik. Testi­tud mudel oligi algselt mõeldud ette paigal­damiseks, mistõttu transporditurvalisuse sulgklapp paigaldati paremale — traktori taha paigaldamisel on see ebamugav.

Haakimine

Haakepea võimaldab vastavalt vajadustele Kat. II või Kat. III ühendusvõimalusi, nii mõõtmete kui ka sõrmede läbimõõdu poolest. See on üldiselt mõistlik, sest äket saab kasutada paljude erinevate traktoritega. Testitud eksemplari saime isegi Fendt 411 Varioga probleemideta kasutada. Teiseks positiivseks omaduseks erineva suurusega traktorite puhul on ülemise tõmmitsa ja aiste kaks ühenduskõrgust.

Raps: noarull hakib ja tagab mulla minimaalse liikumise. Põhuäke viib kaunad või terad maapinnaga kokku.

Hüdraulikavoolikuid on lihtne tuvastada tänu nende nurga all olevatele otstele ja nendega integreeritud laserlõigatud plaatidega, mis kirjeldavad nende funktsiooni — väga kena.

Voolikuhoidik on suurepärane. Olenevalt varustusest on vaja üht kuni kolme kahepoolse toimega hüdroväljavõtet. Üks kulub ära klappimiseks, teine põhuäkke kõrguse ja kolmas põhuäkke piide kaldenurga seadmiseks. Kõrguse ja nurga reguleerimisel saate liigutada vastavat silindrit pöördseibiga seatud piirini — see sobib. Kui põhuäkkes tekib ummistusi, saab piisid veidi tõsta, mis on kasulik nipp.

Põhiosa: noarull

5-meetrise seadme tegelik töölaius on 4,70 m. Kummagi nugadega rulli läbimõõt on 30 cm, need on sõidusuunas üksteisest 50 cm taga ja nende külgnihe (ülekate) on 25 cm. See tähendab masina keskel kahekordset töötlust — nii et seal ei jää midagi tegemata.

Teraviljatüüs avaldas Cultro muljet pinnase minimaalse liigutamisega. Täiendavad põhuäkkeread oleksid abiks suure põhukoguse ümberjagamisel.

Nugade ühenduse osas on Horsch valinud tera toetumise rulli südamikule kogu „seljaga“ ning nelja poldiga fikseerimise. Nuge ei saa küll pöörata, kuid need jätavad väga stabiilse mulje.

Viie millimeetri paksuste nugade vahetamiseks tuleb 5 m töölaiuse korral lahti keerata 384 kruvi ja mutrit. Juurdepääsetavus on hea. Nugadevaheline kaugus on 58,5 cm, teoreetiline lõikepikkus 15,7 cm.

Masin liigub väga sujuvalt tänu spiraalselt paigutatud nugadele. Rahulikule tööle aitab kaasa ka topeltrulli kanduri kummipuksidega keskvedrustus. Rullide laagrid on hooldusvabad.

Olime positiivselt üllatunud pinnase vähesest kleepumisest rullile. Isegi niiskemates tingimustes rasketel soistel pinnastel suutsid noad alati oma tööd adekvaatselt teha.

Masinat saab ka kokkuklapituna kolmele tugijalale parkida. Kui tugijalgu ei kasutata, saab neid raamil hoida.

Lisaraskused

Katsemasin oli varustatud kaheteistkümne noarulli raamile paigutatud lisaraskusega, igaüks 28 kg (kokku 336 kg). Kuna neid saab ka tagantjärele paigaldada, näeme häid võimalusi kasutada äket ilma raskusteta, eriti koos põhuäkkega. Lisaraskustega sai Cultro hästi hakkama silomaisi tüüs ja isegi kergematel muldadel. Konstruktsiooni tõttu ei jõua noad kõigi kõrteni, aga kindlasti suuremale osale neist.

Ka need taimed, mida ei lõigatud ega purustatud, murdusid sageli ja muutusid hiljem rabedaks. Põhuäke ei oma siin mingit mõju, kuigi selle piid isegi täielikult ülestõstetuna lohisevad kergelt maapinnal. Kuid see ei tekita probleeme.

Horsch peab optimeerima üldiselt tõhusate kivikaitsete poltühendusi. Hooaja jooksul purunesid mitmed meie U-poldid seadme kõrge vibratsiooni tõttu. Horsch on leidnud juba sellele lahenduse ning teostanud kampaaniad.

Tänu uuele pulbervärvimisviisile peaks värvkate edaspidi parem olema.

Kolmerealine põhuäke

Põhuäkke paigaldamiseks kruvitakse põhiraami külge neljas punktis parallelogrammide kronsteinid. Sügavuse ja nurga reguleerimise silindrid on nende külge kinnitatud. Ligipääsetavus piirdeklambrite sisestamiseks ja ka kasutamata klambrite hoiustamine on head.

Kui soovitakse reguleerida ka üksikuid piiridu eraldi — või ka põhikallet —, saab seda teha ümberpaigutatavate tihvtide abil. Eelkõige on mõistlik ja kasulik kolmanda piirea nurga eraldi reguleerimine. Nii saate orgaanilist ainet põhuäkkes kauem hoida või sellest kiiremini lahti saada — olenevalt tingimustest.

Korralik voolikuhoidik ja erinevad ühendusvõimalused kolmepunktikinnituse jaoks — väga kena.

Kolm tala: poolt ja vastu

Võrreldes näiteks viietalaliste põhuäketega on mõju põhu ümberjaotusele vaid kolmel real kindlasti väiksem. Sellegipoolest meeldis meile see ülesehitus kui hea kompromiss. Niiskematel aastatel, nagu 2023. aastal, on paindlikkus suurem. Äke sai hakkama ka kergelt niiske põhuga. Isegi vähem rabedad rapsitüüd pole tänu noarullile põhuäkke jaoks probleemiks.

Üks positiivne tähelepanek oli 12-millimeetriste piide vähene kulumine, sest need olid varustatud kõvasulamist plaatidega (lisavarustuses). Samuti meeldisid pinnase minimaalne liigutamine ja piide lihtne vahetamine. Selleks peate võib-olla mõned kinnitused lahti võtma, kuid isegi see tähendab suhteliselt vähest kruvimistööd.

Kui põhuäket ei soovita kasutada, võib selle nii kõrgele tõsta, et piid ainult kergelt maad puutuksid. See pole kunagi ummistusi kaasa toonud.

Rullisegmendid riputatakse koos kummipuksidele ja monteeritakse külgsuunas 25 cm nihkega, mis annab ülekatte masina keskel.

Veel üht-teist lühidalt

·        Värvimiskvaliteet jättis soovida. Uus pulber­värvimeetod peab tulevikus kvaliteeti parandama. (Uus pulbervärvimismeetod on juba kasutuses)

·        Määrimiskohti on ainult neli.

·    Horsch küsib Cultro 5 TC hinnaks 18 840 eurot (käibemaksuta). Põhuäke maksab ilma kõvasulamplaatideta 8880 eurot, kulumiskaitsega aga 1620 eurot rohkem. Lisaraskuste hind on 1410 eurot. Proovitud varustuses Cultro maksis 30 750 eurot.

·        Kõik tugijalad on kaasaskantavad.

Lisavarustusse kuuluvaid raskusi saab eemaldada. Kuid isegi kergematel muldadel need meid ei häirinud.

Kokkuvõte

Kolmerealise põhuäkkega nugaäke Cultro TC teeb vägeva tootlikkuse võimalikuks. Taimejääkide purustamine on suurepärane, eriti rapsis. Seade toimis hästi ka teravilja ja maisi tüüdes. Näeme suuri eeliseid ka vahekultuuridel, kuigi me äket seal ei katsetanud. Väike kaal ja lihtne ehitus on suurepärased.

Horsch on nüüd põhimõtteliselt hea konstruktsiooniga kivikaitse U-poldid ümber teinud nii, et need enam ei puruneks.

HEA TEADA

·        Kombinatsioon põhuäkkega võimaldab erinevaid rakendusi.

·        Liikuv peenmuld on kõrretöötlemisel väga tõhus.

·        Kiirused kuni 20 km/h tagavad suure pindalajõudluse.

·        Seadme ehitus on lihtne ja kulumine minimaalne.

Kõvasulamplaatidega on põhuäkke 12-millimeetrised piid vähem kulumistundlikud.
Vasakpoolne hüdrosilinder määrab töönurga, paremat kasutatakse tõstmiseks.
Piiridade töönurka saab reguleerida lukustustihvtide abil.
Rapsitüü pärast kahte läbimist Cultroga.
Näide maisitüüst. Vaatamata topeltnoarullile jääb lõike- või muljumiskoht juhuslikuks.

 

 

 

 



Sind võivad huvitada ka need artiklid


Rootoräkete kasutamise tähelepanekud | Imerelv või nišitoode?

Rootoräkete kasutamise tähelepanekud | Imerelv või nišitoode?

Üha enam tootjaid lisab oma valikusse rootoräkkeid. Oleme ar...

Kombainid New Holland CX860 ja CX8.90: mastaap juba siis ... ja nüüd Ultra-Flow’ga

Kombainid New Holland CX860 ja CX8.90: mastaap juba siis ... ja nüüd Ultra-Flow’ga

20 aastat tagasi seadis New Holland CX-seeriaga uued standar...

Väderstad laiendab tehast ja suurendab tootmisvõimsust 10 000 masinani

Väderstad laiendab tehast ja suurendab tootmisvõimsust 10 000 masinani

Ettevõte on lõpetanud oma Väderstadis asuva tehase laienduse...